Zgodnie z obecnymi zapisami Rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 6 marca 1997 r. w sprawie wykazu bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasad i trybu ich przekazywania [Dz.U. 1997 nr 29 poz. 161] na liście 17 instytucji uprawnionych do otrzymywania egzemplarza aż 10 to biblioteki akademickie. Po raz kolejny podjęta została próba zmiany tych zapisów (w tym Ustawy o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych), których celem jest pozbawienie tych 10 bibliotek egzemplarza obowiązkowego
Oznaczałoby to nie tylko drastyczny wzrost kosztów wydatków celem uzupełniania zasobów bibliotecznych, z których korzystają nierzadko nie tylko studenci i pracownicy uczelni, ale również osoby z całego regionu. Zdaniem Dyrektora Biblioteki UG dr hab. Arnolda Kłonczyńskiego, prof. UG przekazywanie bibliotekom egzemplarza obowiązkowego jest gwarancją ochrony dorobku wydawniczego, co wiąże się z obowiązkiem Państwa wobec obywateli obecnych i przyszłych pokoleń. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia wyrównywania szans w dotarciu do wiedzy wszystkich obywateli. Dotyczy to eliminowania potencjalnych różnic między poszczególnymi zamożniejszymi lub niej zamożnymi obszarami kraju. Centralizacja w tym zakresie – przekazywanie egzemplarza obowiązkowego do centralnych bibliotek kraju – będzie wykluczeniem regionów.
Przewodniczący KRUP prof. Piotr Stepnowski podjął interwencję w tej sprawie. Planowane jest spotkanie dyrektorów bibliotek akademickich otrzymujących egzemplarz obowiązkowy z politykami zasiadającymi w odpowiednich komisjach sejmowych celem przedyskutowania tego palącego problemu, aby względy ekonomiczne nie przysłoniły ważniejszych, misyjnych celów, które realizują biblioteki.
Biblioteki uniwersyteckie mające prawo do egzemplarza obowiązkowego:
Biblioteka Jagiellońska (Biblioteka UJ)
Biblioteka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego
Biblioteka Uniwersytetu im. M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego
Biblioteka Główna Uniwersytetu Opolskiego
Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu